Конспекти уроків

Те  


https://padlet.com/julia1599/huhaurok2020
Тема. В. Королів-Старий «Хуха-Моховинка». Добро і зло в казці. Світлий погляд на світ
Мета. Удосконалювати навички роботи з текстом, створювати умови для розуміння понять «добро» і «зло», розвивати критичне мислення, сприяти вихованню кращих моральних якостей

                                 Структура і хід уроку

І.Організація класу. Налаштування на роботу

Споконвіку триває протистояння добра і зла — двох категорій, таких само протилежних, як життя і смерть, кохання і ненависть, світло і темрява, християнство і язичництво. Здавалося б, ці поняття несумісні і можуть існувати лише як протиставлення одне іншому. Але це не так. І добро, і зло співіснують у людській душі, розриваючи її на шматки. Що ж потрібно для того, щоб добро перемагало зло?

ІІ.Підготовка до сприйняття навчального матеріалу
-        робота з прислів’ями
За допомогою QR-кодів завершити прислів’я (додаток 1)

ІІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Вірю-не вірю»(виконання вправи за допомогою сигнальних карт: зелена – так, червона – ні)
1.    Моховинка була найменшою в родині
2.    Хуха зробила собі хатку в бору
3.    Кожна людина може побачити Хуху
4.    Дід знищив хату Моховинки
5.    Моховинка не стала шукати нове житло
6.    Хуха оселилася в хліві
7.    Хуха мріяла повернутися на свою батьківщину
8.    Хуха не змогла врятувати козу Лиску
9.    Дід назвав Хуху нечистою силою
10.                    Поранену Хуху доглядали діти
11.                    Хуха врятувала діда від смерті
12.                    Хуха  вчинила так, бо мала добре серце

ІV.Повідомлення теми, мети, робота з технологічною картою
(додаток 2)



V.Вивчення теми уроку
                                                        Не будь переможений злом,
                                                      але перемагай  зло добром.

                                                                 Біблія, Апостол Павло
-        робота за прислів’ями
-        постановка проблемного питання: «Як пов’язані ці прислів’я з темою казки та образом головної героїні?»
-        визначення послідовності подій у творі
Дід руйнує хатинку Хухи;
Народження Хухи;
Хуха шукає собі житло;
Хуха допомагає козі;
Дід замерзає в лісі;
Дід поранив Хуху;
Хуха рятує діда.

-        характеристика образу Хухи (заповнення таблиці на основі тексту, додаток 3)
               засоби створення образу
 


портрет          риси характеру
                                                 стосунки з іншими           вчинки
- перегляд відео (за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=Fvs9_joBlY0)

VІ.Закріплення вивченого
-        виконання тестових завдань (робота в парах, додаток 4)

VІІ. Рефлексія
- визначення актуальності твору
Велике добро починається з маленьких справ (діти пишуть на сердечках, які добрі справи вони зробили)

    VІІІ.Підсумки. Визначення, чи досягли очікуваних результатів
    ІХ. Домашнє завдання: твір-мініатюра «Мої добрі справи»












                                                                                Додаток 1




Без ядра горіх ніщо, так само






Дорожче за всі титули…





Не за обличчя судіть









Добре діло…..




Хто людям добра бажає….




Не одежа красить людину…






Все добре переймай….












                                                                        Додаток 2
Технологічна карта уроку


Тема уроку
Завдання
Добро і зло в казці В.Королева-Старого “Хуха-Моховинка”
-          на основі тексту схарактеризувати образ Хухи;


-          навчитися розуміти поняття “добро”, “зло”;


-          визначити актуальність твору







                                                                        Додаток 3
Таблиця для характеристики образу Хухи

Портрет

Риси характеру

Ставлення до інших

Вчинки та поведінка


                                                  

                                                          Додаток 4
Тестові завдання
1. Коли Хуха народилася?
а) взимку; б) весною; в) влітку; г) восени.

2. Як називали Хуху в родині?
а) малятком; б) мізинчиком; в) кошеням; г) квіточкою.

3. З ким порівнювали маленьку Хуху?
а) малятком; б) козенятком; в) кошенятком; г) ялинкою.

4. Всі Хухи не люблять:
а) сухого; б) теплого; в) бур'янів; г) вогкого.

5. Якого кольору найчастіше була Моховинка?
а) сірого; б) зеленого; в) бурого; г) білого.

6. Яка біда спіткала Моховинку?
а) тяжко захворіла; б) потрапила в неволю до дідугана; в) залишилася без домівки; г) перетворилася на камінь.

7. Що гнітило Хуху в затишному хліві?
а) боялася, що прийде дід-лісоруб і покарає її;
б) життя „без рідного товариства в чужій стороні";
в) що довелося жити в козячім хліві
 ; г) голод і холод.

8. Яке нещастя трапилося в хліві?
а) загорівся; б) розвалився; в) вовк поїв кізочок; г)заплуталася Лиска.

9. Чому дід-лісоруб напав на Моховинку?
а) вважав її „нечистою силою"; б) завжди на всіх нападав; в) любив полювати на тварин; г) Хуха дражнилася з діда.

10. Яка біда трапилася з лихим дідом?
а) заблукав у лісі; б) потрапив у пастку; в) тяжко захворів; г) перетворився на пеньок.

11. Чому Моховинка врятувала діда?
а) шкода стало старого; б) за винагороду; в) щоб розважитись; г) щоб уславитись.

12. До чого закликає казка?
а) робити добро; б) жити в лісі; в) остерігатись людей; г) бути войовничим.









7 клас
ма. Дієприкметник як особлива форма дієслова: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета. Формувати ключові та предметні компетентності, зокрема, ознайомити учнів з дієприкметником як  особливою формою дієслова, визначити його морфологічні ознаки, навчати знаходити дієприкметник у реченні, розрізняти дієприкметники та прикметники; розвивати логічне мислення, збагачувати словниковий запас, сприяти вихованню кращих моральних якостей
Тип уроку. Урок засвоєння знань, формування умінь та навичок
Обладнання. Мультимедійне обладнання, рефлексійна газета, різнокольорові фігурки, роздатковий матеріал, підручник «Українська мова 7 клас»
(автори О. Заболотний, В. Заболотний, 2015)

                                             Зміст і хід уроку
І.Організація класу. Налаштування на роботу
У народі кажуть: «Слова щирого вітання дорожчі за частування». Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були задоволені собою. А людина тільки тоді буде задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа 1. Розподільний диктант.  Розподілити слова в три колонки: інфінітив, особові форми, особливі форми
Зцілює, здіймаючи, брати, хотіти, розібраний, оббитий, неси, ойкаю, обирати, принесений, осиплешся, звариться, піти, зів’ялий, ошукавши, бігають, стати, вибраний, стануть, тьохкати, сміючись.
Ключ. Підкресливши другу від початку букву, прочитаєте девіз уроку. («Робіть цей світ добрішим»)
-         бесіда за виконаним завданням:
а) на які запитання відповідають слова першої та другої колонки та що вони означають?
б) на які запитання відповідають слова третьої колонки?
в) чи називають слова третьої колонки безпосередню дію?
ІІІ. Повідомлення теми, мети, робота з технологічною картою
Тема
Девіз уроку
Завдання уроку
Дієприкметник як особлива форма дієслова: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Робіть цей світ добрішим!
-         з'ясувати, що таке дієприкметник;
-         навчитися знаходити його в тексті;
-         уміти визначати морфологічні ознаки;
-         простежити за використанням дієприкметника в мовленні;
-         довести, що доброта врятує світ.

ІУ. Вивчення теми уроку.
Вправа 2. З третьої колонки виписати слова, що відповідають на запитання який?,  та визначити їхнє лексичне значення
Розібраний – який розібрали
Оббитий – який оббили
Принесений – який принесли
зів'ялий – який зів'яв
вибраний – який вибрали.
-         бесіда з учнями:
а) якщо слово відповідає на запитання який?, то що воно називає? ( воно називає ознаку предмета)
б) що лежить в основі цієї ознаки? (в основі цієї ознаки лежить дія)
- яка форма дієслова називається дієприкметником?
( дієприкметник – це особлива форма дієслова, яка відповідає на запитання який? і називає ознаку предмета за дією)
- робота за підручником «Перевір себе» (ст..64)
Вправа 3.Прочитати текст.
Добро… Давайте вдумаємося в зміст цього слова. Воно таке тепле, ніжне, приязне. У ньому закладена якась чарівність, і тому нам хочеться, щоб добро оточувало нас.
Добро зігріває людські душі, відкриває шляхи до щирих моральних цінностей.
У наш непростий час зерна добра все-таки дають свої сходи. І люди не перестають вірити й сподіваються  на краще майбутнє, на світлі моменти, на великодушність оточуючих людей.
Робити добрі справи приємно, душу зігріває усвідомлення того, що хтось стає добрішим, краще починає ставитися до людей.
Не соромтеся добрих вчинків, адже на них тримається віра й надія. Світ,сповнений добра, яскравий, безхмарний, прекрасний.
Тож разом зробімо світ добрішим!
-         робота з текстом
а) про що цей текст?
б) у чому переконує автор читача?
в) до якого стилю належить текст?
г) які засоби зв'язку можна назвати?
Ґ) у якому реченні міститься основна думка?
- виконання граматичного завдання
а) виписати виділені слова
б) довести, що це дієприкметники
Вправа 4. З поданих речень виписати дієприкметники. Пояснити, якою темою можна об'єднати речення. Чи відомі вам автори цих висловлювань?
Раз добром нагріте серце вік не охолоне( Т. Шевченко). Маленькі добрі справи, зроблені з великою любов'ю, приносять радість і спокій (Мати Тереза).  Я не знаю інших існуючих ознак переваги, крім доброти ( Людвиг ван Бетховен). Я не люблю ніякого дару, якщо він не пов'язаний з любов'ю й доброзичливістю(Г. Сковорода).   Доброта – єдиний незношуваний одяг
( Г.Торо).
Слово вчителя. Отже, визначивши, що таке дієприкметник, ми з'ясували, що дієприкметник, називаючи ознаку за дією, поєднує в собі ознаки двох частин мови
                                     - складання схеми
                                         Дієприкметник
                          
                   дієслово                                    прикметник
                   - з'ясування  ознак, які учні можуть визначити, а які – ні(за лексичним значенням).
                                     - робота з карткою
слово
Дієслівні ознаки
знаю
не знаю
Прикметникові ознаки
знаю
не знаю
нагріте

вид
Док.

число
Одн.


час
Мин.

рід
Серед.


стан

Пас.
відмінок
Н.

існуючих

вид
Недок.

число
Мн.

час

Теп.

рід
-


стан

Акт.
відмінок
Р.


               - постановка проблемного запитання: чому дієприкметник                        називають   особливою формою дієслова? (дієприкметник утворюється тільки від дієслова за допомогою суфіксів)
               - постановка проблемного завдання : прослідкувати, чи від усіх дієслів можна утворити дієприслівники.
Вправа 5. Переглянути відео «Одного разу виявивши милосердя, ти можеш змінити життя». Висловити свої думки з приводу переглянутого.
Назвати, які дієслова використовуються, з'ясувати, від яких можна утворити дієприкметники.
У.Закріплення вивченого.
Вправа 6. Групове виконання різнорівневих завдань(за вибором учнів)
Початковий рівень
 І. Виписати підкреслені слова, довести, що це дієприкметники
До доброї криниці стежка протоптана.
Доброта – справа нестаріюча.
Добро, зроблене від серця, ти робиш і для себе.

Достатній рівень
ІІ.Виписати словосполучення, у яких є дієприкметник
Сиве волосся, посивіле волосся; жовте листя, жовтіюче листя; біла стеля, побілена стеля; працююча дівчина, працьовита дівчина; темніюча хмара, темна хмара.

Високий рівень
ІІІ. Виписати дієприкметники, визначити вид, час, рід, число, відмінок
Зачерствіле серце – ворог добра.
Шукаймо в людях хороше, мов скарби, що давно забуті.
Чим людина розумніша й добріша, тим більше вона помічає добра в людях.

УІ. Підбиття підсумків
                  - бесіда з учнями
а) з якою формою дієслова ознайомилися?
б) на яке запитання відповідає дієприкметник?
в) визначити морфологічні ознаки
г) як відрізнити дієприкметник від прикметника?
ґ) чи часто вживається дієприкметник у мовленні?
д) чи виконано завдання уроку?

-         рефлексія (визначення рівня засвоєння теми)
зелений смайлик -  упевнений у своїх знаннях, але прагну знати більше; 
помаранчевий смайлик - сьогодні мої знання кращі, ніж учора;
рожевий смайлик -  потрібно ще багато працювати;
червоний смайлик -  було складно зрозуміти.

-           заключне слово
а) побажання учнів один одному;
б) побажання вчителя:
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!

Домашнє завдання:
☺ - § 18    вправа 176
☺☺- скласти тестові завдання до теми
 ☺☺☺ - написати казку про дієприкметник                            
                            

   8 клас
  Тема. Означення, додаток і обставина як другорядні члени речення (повторення)
Мета. Формувати компетентності: ключові (вміння вчитися – добирати необхідні способи діяльності для виконання навчально-пізнавальних завдань, виконувати в певній послідовності розумові й практичні дії; загальнокультурна – адаптуватися в мовному середовищі шляхом толерантно-активного спілкування; соціальна – проявляти ініціативу й продуктивно співпрацювати в парі) та предметні (поглибити знання учнів про другорядні члени речення, формувати навички визначення їх у реченні, удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички); розвивати логічне мислення, сприяти вихованню кращих моральних якостей
Тип уроку. Урок засвоєння знань, формування умінь та навичок
Обладнання. Мультимедійне обладнання, рефлексійна газета, різнокольорові фігурки, роздатковий матеріал.
                                             Зміст і хід уроку
І.Організація класу. Налаштування на роботу
У народі кажуть: «Слова щирого вітання дорожчі за частування». Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були задоволені собою. А людина тільки тоді буде задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1.     Бесіда з учнями
-         який розділ науки про мову вивчає будову речення?
-         що становить граматичну основу речення?
-         які члени речення можуть поширювати речення?
-         на які питання відповідають другорядні члени речення?
                         2.Розподільний диктант.  Розподілити словосполучення  на три колонки:  у залежності від того, яким членом речення буде залежне слово
означення                                        додаток                                          обставина
Зсунути дошку, грайлива посмішка, зоране поле, збагнути одразу, зварити борщ, орати вміло, збори батьків, зів'ялий учора, різати моркву, літня спека, зшити швидко, стерти написане, змагання з футболу, здати макулатуру, писати красиво, змолоти вчасно, котлета по-київськи, покласти зошити.
Ключ. Підкресливши другу від початку букву, прочитаєте девіз уроку. («Робімо  світ добрішим»)
ІІІ. Повідомлення теми, мети, робота з технологічною картою (додаток 1)
ІУ. Вивчення теми уроку.
1.Повторення схеми синтаксичного аналізу речення(додаток 2)
2.Виконання вправи 1
Прочитати текст.
Добро… Замисліться, що означає це слово. Воно таке тепле, ніжне, приязне. У ньому закладена якась чарівність, і тому нам хочеться, щоб добро оточувало нас.
Добро зігріває людські душі, відкриває шляхи до щирих моральних цінностей.
У наш непростий час зерна добра все-таки дають свої сходи. І люди не перестають вірити й сподіваються  на краще майбутнє, на світлі моменти, на великодушність оточуючих людей.
Робити добрі справи приємно, душу зігріває усвідомлення того, що хтось стає добрішим, краще починає ставитися до людей.
Не соромтеся добрих вчинків, адже на них тримається віра й надія. Світ,сповнений добра, яскравий, безхмарний, прекрасний. Тож разом зробімо світ добрішим!
-         робота з текстом
а) про що цей текст?
б) у чому переконує автор читача?
в) до якого стилю належить текст?
г) які засоби зв'язку можна назвати?
ґ) у якому реченні міститься основна думка?
- виконання граматичного завдання
а) чи правильно визначено члени речення?
б) виконати синтаксичний аналіз виділеного речення
                3. Виконання вправи 2.Прочитати речення. Пояснити, якою темою можна об'єднати речення. Чи відомі вам автори цих висловлювань? Записати висловлювання. Пояснити орфограми й пунктограми. Підкреслити головні й другорядні члени речення у виділених реченнях.
Раз добром нагріте серце вік не охолоне( Т. Шевченко). Маленькі добрі справи приносять радість і спокій( Мати Тереза).  Я не знаю інших існуючих ознак переваги, крім доброти( Людвиг ван Бетховен). Я не люблю ніякого дару, якщо він не пов'язаний з любов'ю й доброзичливістю
(Г. Сковорода).   Доброта – єдиний незношуваний одяг ( Г.Торо).
Слово вчителя. Отже, повторивши відомості про другорядні члени речення,  ми маємо з'ясувати, яку роль вони виконують у мовленні.
а) робота з текстами (прочитати та порівняти  тексти)
б) постановка проблемного запитання:
- чи можуть існувати речення без другорядних членів?
- яку роль виконують другорядні члени речення?

Полисіли дерева. Ставки та озерця вкрилися плівкою. Птахи відлетіли. Левади й видолинки сизіють памороззю. Дме вітер. Незабаром зима.

Полисіли дерева. Тихі ставки та озерця вкрилися плівкою падолисту. Птахи відлетіли. Ранками левади й видолинки все частіше сизіють густою памороззю. Дме дошкульний вітер. Незабаром зима

     4.Виконання вправи 3. Відновити прислів'я, визначити головні й другорядні члени речення
 Роби іншим …. - будеш сам без лиха.
Не одежа красить людину, а …… діла
Як не було добра ……, то не буде до останку.
(Роби іншим добро - будеш сам без лиха.
Не одежа красить людину, а добрі діла
Як не було добра змалку, то не буде до останку)
   5. Виконання вправи 4. Переглянути відео « Одного разу виявивши милосердя, ти можеш змінити життя».
( https://www.youtube.com/watch?v=Fvs9_joBlY0). Висловити свої думки з приводу переглянутого (записати 3-4 речення, визначити головні й другорядні члени речення).
У.Закріплення вивченого.
 Робота в парі. Виконання різнорівневих завдань(за вибором учнів) (додаток 3)
УІ. Підбиття підсумків
                  - аналіз досягнення очікуваних результатів.
     - рефлексія (визначення рівня засвоєння теми)
зелений смайлик -  упевнений у своїх знаннях, але прагну знати більше; 
помаранчевий смайлик - сьогодні мої знання кращі, ніж учора;
рожевий смайлик -  потрібно ще багато працювати;
червоний смайлик -  було складно зрозуміти.
-         заключне слово
а) побажання учнів один одному;
б) побажання вчителя:
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!

Домашнє завдання:
☺ - дібрати 5 висловлювань про добро, підкреслити члени речення
☺☺- скласти тестові завдання до теми
 ☺☺☺ - написати  казку про другорядні члени речення                           
                            

Список використаних джерел

 

1.              Інтерактивні технології навчання: теорія, практика, досвід: метод. посіб./О. Пометун, Л. Пироженко. – К.: А.П.Н., 2002. – 136с.
2.              Кроуфорд А., Саул В. Технології розвитку критичного мислення/А.Кроуфорд, В.Саул.- К.: Плеяди, 2006. – 220с.
3.              Мельник С. Ключові компетентності:визначення та зміст[Електронний ресурс] / С. Мельник. – Режим доступу: http://www.sportpedagogy.org.ua/html/journal/2008-03/08msacdc.pdf
4.              Сучасна українська літературна мова/А. П. Грищенко, Л. І. Мацько, М. Я. Плющ та ін.; За ред. А. П. Грищенка. – 3-тє вид., допов. – К.: Вища шк., 2002. – 439 с.


                                                                                                                        Додаток 1
Технологічна карта уроку

Тема
Девіз уроку
Завдання уроку
Означення, додаток і обставина як другорядні члени речення (повторення)
Робімо  світ добрішим!
-         поглибити знання про другорядні члени речення;
-         уміти правильно визначати їх у реченні;
-         розвивати правописну зіркість;
-         довести, що доброта врятує світ.

                                                                                             

                                                                                                     Додаток 2
Схема синтаксичного аналізу простого речення
1.     За метою висловлювання
2.     За емоційним забарвленням
3.     За кількістю граматичних основ
4.     За наявністю головних членів речення
5.     За наявністю другорядних членів речення
6.     За наявністю всіх членів речення для розуміння змісту
7.     За наявністю ускладнюючих елементів
                                                                                      


                                                                                        

                                                                                               Додаток 3

Середній рівень (синій колір картки)
 І. Списати речення, підкреслити головні й другорядні члени речення
До доброї криниці стежка протоптана.
Доброта – справа нестаріюча.
Верх щастя знаходиться на вершині Доброти
Достатній рівень (помаранчевий колір картки)
ІІ. Виправити помилки, допущені при визначенні членів речення.
Зачерствіле серцеворог добра.
Шукаймо в людях хороше.
Великі люди здатні на велику доброту.
Високий рівень (зелений колір картки)
     Відновити текст. Визначити,якими членами речення є пропущені слова.
Є люди з …. душами. Ці душі страждають, захлинаючись ….. до людей, що потерпають від …… лиха і ….. хвороби, голоду, природних катастроф тощо. Саме ці душевні страждання надають таким людям сил, щоб допомагати нещасним, підтримати їх у ….. годину життя. Вони не шкодують ні своїх …, ні свого …, ні ….., бо ступають на шлях благодійності за велінням власного серця.      Саме такою уславилася мати Тереза. Її ім'я стало символом найвищої людяності, благородного служіння знедоленим у будь-якій частині світу.
(Є люди з надзвичайними душами. Ці душі страждають, захлинаючись співчуттям до людей, що потерпають від страшного лиха і смертельної хвороби, голоду, природних катастроф тощо. Саме ці душевні страждання надають таким людям сил, щоб допомагати нещасним, підтримати їх у найважчу годину життя. Вони не шкодують ні своїх сил, ні свого часу, ні коштів, бо ступають на шлях благодійності за велінням власного серця.. 
      Саме такою уславилася мати Тереза. Її ім'я стало символом найвищої людяності, благородного служіння знедоленим у будь-якій частині світу.
) 


Рефлексійна газета, на яку прикріплюються смайлики
          

Тема уроку:               Андрій Малишко «Вчителька». Краса й велич учительської праці
          Клас 5
          Мета уроку: Ознайомити учнів з життєвою долею поета, формувати навички ідейно-художнього аналізу твору, удосконалювати навички виразного читання, звернути увагу на відмінності між віршем і піснею, поглибити знання про музичні твори, розвивати зв'язне мовлення, виховувати повагу до праці вчителя
   Тип уроку: Інтегрований (українська література й музика), усний журнал
Обладнання:  мультимедійна установка, ноутбук, рефлексійна газета «Квіти улюбленому вчителю», презентація,  підручник О. Івасюк, Н. Гуйванюк Українська література, 5 клас.

                                               СТРУКТУРА Й ХІД  УРОКУ
І.Організація класу .Привітання -1 хв.
Бадьорого ранку, щасливого дня!
Ти посмішку щиру
тримай до кінця.(слайд №1)
ІІ. Актуалізація опорних знань -5 хв.
1.Бесіда
- назвати ознаки ліричних творів
- довести, що твори «Хліб і слово», «Хор лісових дзвіночків» ліричні.
ІІІ. Повідомлення теми,  мети уроку, визначення очікуваних результатів (робота з технологічною картою уроку (слайд № 4)                        - 3 хв.
Тема
Очікувані результати
Андрій Малишко  «Вчителька».
Краса й велич учительської праці
- уміти виразно читати й аналізувати поезію
- з’ясувати відмінності між віршем і піснею
- уміти зв’язно висловлювати свої думки
- розкрити роль учителя в суспільстві

ІV. Сприйняття учнями навчального матеріалу. Сторінка перша -10 хв.
                                                              Школа — велика дитяча країна,
                                                              У ній відкривається білий наш світ.
                                                              Тут пізнає себе кожна дитина,
                                                               І відправляється звідси в політ.
1.Вступне слово вчителя літератури
Кажуть, що всі професії йдуть від учителя, від школи. Багато людей вдячні школі за ту мудрість, яку вони там здобули. Школа – осередок усього доброго й світлого. Письменники теж колись були учнями, а ставши дорослими, навчають нас цінувати шкільні роки й тих людей, що несуть світло знань, - учителів. Одним з таких письменників є Андрій Малишко.

2.Розповідь учителя про письменника (слайд №
Народився в 1917 році в селянській родині, у якій цінували працю й пісню.
З малих літ учився заробляти на життя. Після закінчення інституту працював учителем. Написав дуже багато поетичних творів, які не залишають байдужими читачів. А. Малишко – лауреат Шевченківської премії. Помер у 1970 році

3.Робота з підручником  
- зачитування й коментар останнього абзацу (сторінка 142)
«Андрій Малишко залишив нам золоті розсипи своїх поезій, нев’янучу красу своїх пісень. І серед них вірші для дітей, справжні перлинки мудрості й естетичної насолоди»

- читання  поезії «Вчителька»
4. Бесіда за прочитаним твором
- про що розповідається у вірші?
- який настрій поезії?
- які епітети і з якою метою використовує автор?
- які ще художні засоби використовує автор?

5.Слово вчителя літератури
Вірш «Вчителька»- щирий, задушевний, у ньому кожне слово важливе, викликає роздуми, знаходить відгук у душі кожної людини. А ще основна ознака творів Андрія Малишка – це пісенність. Тому багато його віршів покладено на музику, а отже, стали ці вірші піснями. Музику до поезій А. Малишка писав талановитий композитор Платон Майборода.

6.Слово вчителя музики. Сторінка друга - 5 хв
Платон Іларіонович Майборода (1 грудня 1918  — 8 липня 1989 ) — український композиторнародний артист УРСР, лауреат Державної премії УРСР імені Тараса Шевченка.
Платона Ілларіоновича Майбороду дала нам щедра на таланти земля Полтавщини. Він народився на хуторі Пелехівщина Глобинського району в селянській сім'ї, в якій знали багато пісень, любили грати на різних музичних інструментах. У цій родині виник своєрідний ансамбль, що складався зі скрипки, бандури, балалайки, мандоліни. Платон змалку навчився грати по слуху на балалайці. А старший його брат, Георгій Майборода, який першим у сім'ї торував шлях у музичне мистецтво, почав навчати його музичної грамоти.
            1932 p. сім'я переїхала до Запоріжжя, де на той час працював Георгій. Там Платон продовжував навчатися у середній школі та брав активну участь у самодіяльному музичному гуртку, де вчився грати на мандоліні та гітарі, опановував музичну грамоту, розписував партії нескладних п'єс для шкільного оркестру. Тоді ж з'явилися і перші власні творчі спроби.
             Закоханість у музику, палке бажання самому опанувати це високе мистецтво породили рішення вступити до Київської консерваторії (1934), де вже вчився у класі видатного композитора і педагога Лева Ревуцького Георгій Майборода. Втім знань, на жаль, знань виявилося недостатньо для вступу. Проте талановитому юнакові пощастило: Лев Миколайович взяв його до себе у клас композиції до Київського музичного училища. Велика обдарованість, чудова пам'ять, наполегливість та вимогливість до себе допомогли П.Майбороді пройти чотирирічний курс музичного училища за два роки
1949 p. відбулося знайомство П.Майбороди з прославленим українським поетом–лірикомАндрієм Малишком, який надзвичайно тонко відчував музику і не тільки писав вірші, а й сам створював до них мелодії.
            Багатолітня співдружність П.Майбороди і А.Малишка розпочалася з "Колгоспного вальсу",який набув найширшої популярності. Плодами спільної праці композитора і поета стали понад двадцять пісень, серед  яких такі шедеври, як "Рідна мати моя" ("Пісня про рушник"), "Ми підем, де трави похилі", "Білі каштани", "Київський вальс", "Пісня про вчительку»
Доробок Платона Майбороди становить понад 200 пісень, кантат, ораторій, увертюр і дум, багато з яких увійшли до пісенної скарбниці українського мистецтва.
            Про неповторність і незвичайність таланту композитора влучно висловився Олександр Білаш, знайшовши чи не найвиразніше визначення сутності Майбороди як явища: "Платон Майборода вибухнув піснею".
7.Виконання учнями «Пісні про вчительку» - 3хв.
8. Прослуховування пісень у виконанні Д. Гнатюка, О. Білозір
9.Порівняння пісні й поезії – 1хв
V. Закріплення вивченого. Сторінка третя -10 хв.
1.Слово вчителя літератури
2.Зачитування учнями домашніх творів «Улюблений учитель моїх батьків»
3.Бесіда
- кому присвячено вірш А. Малишка?
- чому поет звернувся до цього образу?
- яка ознака творів А. Малишка?
- хто з композиторів співпрацював з Малишком?
- за допомогою кросворду визначити основну думку поезії?
VІ. Підсумки уроку. Заключне слово вчителя літератури -2хв.
Старий  учитель  залишився  сам.
Дружина  вмерла,  а  сини  -  у  місті.
Квітник,  городець,  яблуневий  сад  -
Оце  і  все,  що  має  при  обійсті.

За  довгий  вік  не  наскладав  добра.
Письмовий  стіл.  Учнівський  глобус.  Карта.
На  свято  в  гості  ходить  дітвора,
У  будні  в  тиші  потопає  хата.

Сидить.  Читає.  Увімкне  приймач:
А  що  там  нині  діється  у  світі?
Сякий-такий  збере  на  кухні  харч  -
І  знов  до  ранку  у  світлиці  світить.

Уранці  встане  -  ще  й  душа  жива
Не  сколихне  досвітній  спокій  неба.
А  то,  бува,  загляне  голова:
-  Добридень,  -  каже,  -  може,  що  вам  треба?

А  що  йому?  Він  вік  свій  одробив.
У  нього  учні  чи  не  в  кожній  хаті.
І  зроду  він  нічого  не  просив,  -
Що  оддавав,  отим  і  був  багатий.
-  Спасибі,  -  мовить.  Схилиться  на  тин.
Спокійний  погляд.  Профіль  благородний.
І  так  природно,  що  учитель  він,
І  личить  так  звання  йому  -  народний. 
                              (М. Луків)
 УІІ. Рефлексія. – 2 хв (слайд №25,26)
На квітках різних кольорів написати побажання улюбленому вчителю й зібрати з цих квітів букет улюбленим учителям

VІІІ. Домашнє завдання. – 1 хв.
Написати твір-мініатюру «Мій улюблений учитель»
9 клас
Тема. Основні види складнопідрядних речень
Мета. Формувати компетентності:
-         спілкування державною мовою: володіти засобами української мови, конструювати речення;
-         математична: виокремлювати головне та другорядне, перетворювати інформацію з однієї форми в іншу;
-         ІКТ: спостерігати за мовними явищами, аналізувати їх;
-         уміння вчитися: планувати та організовувати власну навчальну діяльність, користуватися он-лайн ресурсами;
-         соціальна: співпрацювати з іншими на результат;
-         загальнокультурна: дотримуватися норм літературної мови;
-         екологічна грамотність та здорове життя:  враховувати вплив слова на психічне здоров'я.
Складові мети:
Знаннєва: поглибити знання учнів про види підрядних речень, будову СПР, удосконалювати навички синтаксичного аналізу.
Діяльнісна: формувати вміння знаходити СПР у тексті, визначати види підрядних частин за допомогою запитань, учити правильно інтонувати СПР, конструювати СПР різних видів, використовувати СПР у різних висловлюваннях.
Ціннісна: зрозуміти суть поняття «щастя»
Тип уроку. Урок застосування набутих знань, умінь, навичок (методика «перевернутого навчання»)
Обладнання. Підручник, мультимедійне обладнання, газета «Щастя», рефлексійна газета «Сходинки до щастя»
                                               Зміст уроку
1.     Організація класу. Налаштування на роботу(слайд 1,2)
Якщо ви не зробите крок уперед – ви не зрушите з місця.
Якщо ви не спитаєте – ви не отримаєте відповіді.
Якщо ви не спробуєте – ви не зможете досягти мети.
2.     Повідомлення теми, мети, очікуваних результатів(слайд 3). Робота з технологічною картою(слайд 4,5)
3.     Вивчення теми уроку.
         а) актуалізація опорних знань
             - як можна схарактеризувати речення за кількістю граматичних основ?
( таблиця 1), (слайд 6)



Щастя – це стан душі.

Маю велике щастя, живучи з тобою на землі.

Людина живе справжнім життям, якщо вона щаслива чужим щастям.


-         визначення граматичних основ поданих речень, назвати асоціації зі словом «щастя» (таблиця 2), (слайд 7)



Інші живуть щасливо, і самі того не знають.

Щоб привернути щастя, треба вміти знаходити радість у житті

Щастя – це властивість характеру: одні його весь час чекають, інші безперервно шукають.


-         чим відрізняються речення?
       б)  сприйняття та засвоєння матеріалу:
- що є показником СПР?
- яку будову має СПР?
- як виражається залежність між частинами?(слайд 8)
- робота з підручником (ст.. 67)
- робота з реченнями (визначити граматичні основи, вид підрядної частини), (слайд 9)
       Щастя на боці людини, яка задоволена.
       Думаю, що щастя — це не станція, а спосіб подорожувати.
       Жодна людина не є щасливою, поки вона не вважає себе щасливою.

- виконання завдання на відповідність (аналіз домашнього завдання), робота з блогом учителя (слайд 10)
1.Складносурядне речення
2.Складнопідрядне речення з підрядною означальною частиною
3. Складнопідрядне речення з підрядною з'ясувальною частиною
4. Складнопідрядне речення з підрядною обставинною частиною

А. Потрібно мріяти, щоб майбутнє обернути в сьогодення.
Б. Варто пам’ятати, що немає нічого кращого від праці за покликанням.
В. Найщасливіша людина та, яка дарує щастя найбільшій кількості людей.
Г. Міцне щастя – доля чесної людини.
Д. Життя коротке, але людина знов і знов проживає його у своїх дітях.
- вправа на конструювання (доповнити речення, визначити вид підрядної частини, скласти схеми), (слайд 11)
   Щоб бути щасливим, треба……
   Щаслива людина – це та людина, яка…..
   Я хочу бути щасливим, тому що…….
   Мені здається, що щастя……..

           в) закріплення вивченого:
                       -  робота в групах (виконання вправи з «ключем»), (слайд 12)
Завдання: 1 група – визначити речення з підрядною означальною частиною.
                  2 група - визначити речення з підрядною з'ясувальною частиною.
                  3 група - визначити речення з підрядною обставинною  частиною
1. Сон, який побачив Святослав, віщував біду.
2. Відомо, що написання цієї священної книги тривало багато століть.
3. Олена вважає, що урок сьогодні був цікавим.
4. Отоді, коли вони опиняться на рівних, поговоримо.
5. Картина, яку  побачили діти,  захопила їх.
6. Доки сонце зійде, роса очі виїсть.
7. Автор літопису брав участь у тогочасних подіях, так що його назвали Самовидцем.
 8. Острозька академія – навчальний заклад, що має визначну історію.
9. Розумію, як треба виконати завдання.
Ключ. З перших букв перших слів прочитаєте прізвище письменника. Необхідно визначити, чому саме це прізвище зашифроване.
                      -   бесіда про філософські погляди Г. Сковороди (слайд 13)
                      - виконання синтаксичного аналізу речення (слайд 14)
Не шукай щастя за морями, бо воно знаходиться в тобі самому.
-         робота з текстом (визначення теми, основної думки, виражальних можливостей СПР).
Легенда про щастя
      Стверджують, що щастя перебувало у золотому, щільно стуленому пуп'янку тюльпана. Ніхто не міг дістатися до нього, хоча й намагалися: хто — силою, хто — хитрощами, хто — заклинаннями. І йшли до тієї квітки і старі, і молоді, і здорові й малі. Йшли царі і жебраки з торбами, йшли багатії і злидарі. Натовп біля квітки збирався і згодом розходився ні з чим. Щастя нікому не давалося до рук.
     Та ось одного разу луками, де росла квітка, йшла натомлена тяжкою працею бідна жінка й вела за руку свого маленького сина. Їй хотілося бодай подивитися на пуп'янок чарівної квітки щастя, якого вона так і не бачила за все своє життя, лише тяжко зітхала, згадуючи про нього. Жінка тихесенько, із завмиранням серця наблизилася до квітки. Раптом її хлопчик, побачивши пуп'янок чарівної квітки, дзвінко і голосно, як може лише дитина, розсміявся.
      І сталося диво: тієї самої миті пуп'янок розкрився. Те, що не вдавалося зробити ні силою, ні хитрощами, зробив веселий безтурботний дитячий сміх...
     
Дорослому часом важко збагнути, що не все можна купити за гроші, не все можна здобути силою чи хитрощами. По-справжньому щасливою може бути лише дитина. Лише їй так небагато для щастя треба.

4.     Підсумки уроку (слайд 16). Рефлексія (слайд 17)
              Використання методики «Подаруй зірку» (учні дарують зірки тому, хто, на їхню думку, активно працював. Учням, які залишилися без зірок, їх дарує вчитель.) За допомогою зірок учні визначають рівень засвоєння матеріалу на рефлексійній газеті.
5. Домашнє завдання §18, дом. впр. ст.69,  практ. завдання № 3 (блог)
                                            *завдання для  самоперевірки №2 (блог)


                         Тема уроку:               Особливості структури й семантики складних речень
          Клас 11 (профіль – українська філологія)
          Мета уроку: Поглибити знання про складне речення та його ознаки, будову, інтонаційні особливості, удосконалювати пунктуаційні навички, навички роботи з тестовими завданнями, розвивати зв'язне мовлення, виховувати кращі моральні якості
          Завдання уроку (очікувані результати):
                        1.  Розрізняти прості неускладнені, прості ускладнені, складні речення.
  1. Розрізняти ССР, СПР, БСР, доречно використовувати їх у мовленні.
  2. Пояснювати розділові знаки у СР.
  3. Визначити концепт ЩАСТЯ  (що є щастя в нашій свідомості)
Комунікативна тема: Щастя у всіх його вимірах
Обладнання: технологічні карти уроку, мультимедійна установка, ноутбук, газета-колаж «Щастя», рефлексійна газета «Сходинки до щастя»

                                               СТРУКТУРА Й ХІД  УРОКУ
1.Організація класу – 2 хв.
2. Повідомлення теми уроку. Запис епіграфа (слайд № 1,2)
                                                    Щастя – це світ,   подарований всім.    – 2 хв.
3.Повідомлення  мети уроку, визначення очікуваних результатів (робота з технологічною картою уроку (слайд № 3)                        - 3 хв.
Тема уроку
Комунікативна тема
Мета уроку
Очікувані результати
Особливості структури
й семантики складних
речень
Щастя в усіх його вимірах
Поглибити знання про складне речення та його ознаки, будову, інтонаційні особливості, удосконалювати пунктуаційні навички, навички роботи з тестовими завданнями, розвивати зв'язне мовлення, виховувати кращі моральні якості
Ø      Розрізняти прості неускладнені, прості ускладнені, складні речення.
Ø      Розрізняти ССР, СПР, БСР, доречно використовувати їх у мовленні.
Ø      Пояснювати розділові знаки у СР.
Ø      Визначити концепт ЩАСТЯ  (що є щастя в нашій свідомості) (слайд №4)

4.Актуалізація опорних знань – 7 хв.
- робота з таблицею №1, спостереження за мовним матеріалом (слайд № 5)



Досягнення щастя – це моральна мета життя людини

Вважаючи щастя метою життя, людина може бути щасливою

У споруді людського щастя дружба зводить стіни, любов утворює купол.


Діяльність учителя
Діяльність учнів
Бесіда
-          як можна  схарактеризувати речення за кількістю граматичних основ?



- яке речення називається складним?
Учні, визначаючи граматичні основи, дають відповідь на запитання
-          перше й друге речення прості, бо мають одну граматичну основу;
-          третє речення складне, бо в ньому дві граматичні основи
-          складним називається речення, яке складається з двох або більше частин..

-          робота з таблицею №2, спостереження за мовним матеріалом (слайд № 6)
Прочитати речення, визначити граматичну основу.



Існують тисячі хвороб, але здоров'я лише одне.

Кохання – це теорема, яку кожного дня треба доводити.

Сім'я завжди була найкращим вихователем, вона є носієм найвищих моральних ідеалів


Діяльність учителя
Діяльність учнів
Бесіда
-          які асоціації зі словом «щастя» виникають на основі прочитаних речень?
-          що об′єднує записані речення?

- чим відрізняються записані речення?
Відповіді учнів, створення колажу (слайд №7)
-          щастя – це здоров′я, кохання, родина.

- у цих реченнях кілька граматичних основ, значить, вони складні.
- у цих реченнях різні види зв′язку:сполучниковий сурядний, сполучниковий підрядний, безсполучниковий.

5.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу -14 хв.
Діяльність учителя
Діяльність учнів
Бесіда з учнями:
 Робота 1 групи

- яке речення називається складносурядним?

- назвіть на основі слайду сполучники, якими з′єднуються частини ССР? (слайд №10)

- які розділові знаки використовуються в ССР?

- завдання до  вправи №1:
Прочитати речення, визначити асоціативний ряд зі словом «Щастя», позначити сполучники, накреслити схеми речень (слайд № 11)




- яке речення називається складнопідрядним?




-на які групи поділяються СПР?

-          завдання до вправи № 2
Прочитати речення, визначити асоціації зі словом «Щастя», установити відповідність між видами підрядної частини та реченнями (слайд № 14)
















- яке речення називається безсполучниковим?



- у залежності від чого використовуються розділові знаки в БСР?


- завдання до вправи №3
Прочитати речення, встановити смислові відношення, поставити розділовий знак
(слайд №18)
- складання схеми «Види складних речень» (слайд № 8)
 Робота 1 групи
- Складносурядне речення – це речення, частини якого поєднані сурядним зв’язком.
(слайд № 9)
-          це єднальні, протиставні, розділові сполучники

-          У ССР найчастіше ставиться кома, рідше крапка з комою, тире.

-          Виконання вправи №1
Багатством живиться лише тіло, а душу звеселяє споріднена праця. Усі співчувають нещастям своїх друзів, і лише небагато радіють їхнім успіхам. Життя коротке, але людина знов і знов переживає його у своїх дітях.

Робота 2 групи
кладнопідря́дне ре́чення — це складне речення, у якому одна частина за змістом і граматично залежить від іншої та з'єднується з нею за допомогою підрядного сполучника або сполучного слова (слайд №12)
 - складання схеми «Види СПР» (слайд № 13)
      - виконання вправи №2
1.Ми буваємо щасливі, тільки відчуваючи,що нас шанують.
2.Щастя там, де нас люблять і шанують.
3.Мистецтво – це посередник того, що не можна висловити.
4.Потрібно мріяти, щоб майбутнє обернути в сьогодення.

l      А. СПР з підрядною означальною частиною
l      Б. СПР з підрядною з'ясувальною частиною
l      В.СПР з підрядною обставинною частиною мети
l      Г. СПР з підрядною обставинною частиною причини
l      Д. СПР з підрядною обставинною частиною місця
- перевірка роботи (слайд № 15)
Робота 3 групи
- Складне речення, частини якого поєднані між собою лише за допомогою інтонації — без сполучників і сполучних слів, називається складним безсполучниковим.
- використання розділових знаків залежить від смислових відношень між частинами БСР.(слайд № 16,17)

-          виконання вправи №3
Не ганяйся за щастям : воно завжди знаходиться в тобі самому




6.Закріплення й перевірка вивченого – 7 хв.
 - Виконати синтаксичний аналіз поданого речення (слайд №19)
Справжнє щастя неможливо знайти, якщо займатися тільки його пошуками: воно приходить завдяки служінню людям, любові й щастю, яке ми приносимо у світ.(розповідне, неокличне, складне з різними видами зв′язку: безсполучниковим і сполучниковим підрядним)
 [     ], (якщо) :[    ], (яке).
-          Установити відповідність між характеристикою речень та реченнями ( робота по групах, одна з груп працює за комп'ютерною програмою)(слайд № 20-22, комп'ютерна програма)
-          І.
-          А. Пам'ятай, що полотно майбутнього  щастя тчеться кожною миттю радості сьогодення.
-          Б. Альтруїзм – один з перших кроків до власного щастя
-          В. Щастя - рівновага розумних бажань і можливості їхнього задоволення.
-          Г. Мудрець щасливий, маючи небагато

n      1.. Просте
n      2.Просте, ускладнене відокремленими членами речення
n      3.Просте, ускладнене однорідними членами речення
n      4. Складне
n      ІІ
n      А. Не багатство робить людину щасливою, а щастя робить людину багатою.
n      Б.Найщасливіша людина та, яка дарує щастя найбільшій кількості людей.
n      В. Міцне щастя – доля чесної людини.
n      Г. Щастя – це життя без турбот і печалі, щастя – це стан душі.
n      Д. Розум, безумовно, перша умова для щастя.
n      1.Просте неускладнене
n      2. ССР
n      3. СПР
n      4. БСР

n      ІІІ.
n      А. Жодна людина нещаслива, поки вона вважає себе нещасливою.
n      Б. Люди щасливі настільки, наскільки вони вирішили бути щасливими.
n      В. Щасливий той, хто вважає себе щасливим.
n      Г. Ми стаємо щасливими, тільки відчуваючи, що нас поважають.
n      Д. Я щасливий, бо не хочу думати про нещастя

n      1.СПР з підрядною обставинною частиною міри й ступеню
n      2. СПР з підрядною означальною частиною
n      3. СПР з підрядною з'ясувальною частиною
n      4. СПР з підрядною обставинною частиною умови
-перевірка роботи (слайд № 23)

7. Підбиття підсумків уроку – 5 хв.
Прослухати текст, визначити тему, знайти речення, яке визначає його ідею (слайд №24)
Світанок.  Як  чудово  дивитися  на  схід  сонця,  знаходячись  у  полі  серед  золотистих  колосків  жита.  Ось  у  небо  злітає  жайворонок,  сповіщаючи всіх  про  прихід  нового  дня.  День  у  день  я  спостерігаю  за  цим  жайворонком.  Я  мрію  мати  такі  самі  крила,  піднятися  у  височину  та  стати  провісником  нового  дня.  Ви,  мабуть,  і  самі  розумієте,  як  чудово  почуватися  вільним.  Той  жайворонок  здається  мені  найщасливішим  у  всьому  світі,  бо  для  нього  існує  лише  його  пісня  та  безмежний  простір.  Так,  мабуть,  почувається  кожен,  хто  піднімається  у  небо.  Але  я  не  маю  такої  змоги.  Невже  моя  доля  провести  все  життя  тут  на  землі  і  не  відчути  радості  польоту?  Невже  все  моє  коротке  життя  дійсно  пройде  на  цьому  на  полі  серед  золотистих  колосків?
                     Аж  ось  одного  ранку  прийшла  людина,  маленька  дівчинка,  щоб  подивитися  на  достигаюче  жито.  І  серед  цього  безмежного  обрію  погляд  її  зупиняється  на  мені.  Дівчинка  посміхається  і  неначе  сяє  від  щастя.
                     Тільки  тепер  я  розумію,  що  моє  справжнє  призначення  бути  тут,  на  землі,  дарувати  радість  і  нести  у  світ  красу.  Серце  моє  жадає  неба, і  у  мене  неначе  виростають  крила  –  крила  щастя,  незважаючи на те,  що  я  усього  лише  маленька,  блакитноока  волошка.
8. Рефлексія. – 3 хв (слайд №25,26)
За допомогою зірочок, які осявають шлях до щастя, визначити рівень засвоєння теми уроку:
Початковий рівень – «Було складно зрозуміти»
Середній рівень -      « Потрібно ще багато працювати»
Достатній рівень -     « Сьогодні мої знання кращі, ніж учора»
Високий рівень – «Упевнений у своїх знаннях, але прагну знати більше»


9. Домашнє завдання. – 2 хв.
Використовуючи складні речення, написати висловлювання ( у форматі ЗНО) на тему:
« Насолоджуватися щастям – найбільше благо, мати можливість давати його іншим – ще більше»

        
     




                                                 



                   

Немає коментарів:

Дописати коментар